Het serieuze oogsten komt er aan

Van Ballegooijen Foods legt fundament voor cultuur van continu verbeteren met Lean

In ruim een jaar tijd hebben zuivelfabrikant Van Ballegooijen Foods en UPD de fundamenten gelegd voor een cultuur van continu verbeteren. De eerste resultaten zijn zichtbaar en het enthousiasme voor de Lean-methodiek groeit bij de medewerkers.

procesverbetering met Lean bij Van Ballegooijen foods

Van Ballegooijen Foods, is een internationale producent van (geklaarde) boter voor consumenten, bakkers, ijsmakers en chocolade producenten. De roots van het familiebedrijf gaan terug tot 1868, toen handelaar Buisman begon met de verkoop van boter vanuit Leeuwarden. Vanuit de koninklijke zuivelfabriek in Zelhem maken en exporteren zo’n 60 medewerkers al decennialang boter- en melkvetproducten volgens een vast recept en beproefde methode.

Dankzij hun kennis en ervaring groeide het familiebedrijf uit tot de tweede boterproducent van Nederland. Volgens Werner Palm, productiemanager op de site in Zelhem, werd er vooral gestuurd op “u vraagt wij draaien” en veel minder op efficiency in het proces. Daarin komt nu verandering, dankzij een recente samenwerking met UPD, begonnen in 2023. Nu de resultaten van de eerste ronde verbeterprojecten zicht- en merkbaar worden, groeit het enthousiasme bij het management en de medewerkers om meer volgens de Lean-methodiek te werken aan verbeteringen.

Ik denk dat we samen meer kunnen bereiken door diepgaande analyses te maken van oorzaken van knelpunten in productieprocessen en door op een andere manier te gaan werken.

Werner Palm: “Wat mij drijft is om samen met een team een veilig en goed product te maken. Ik was al wel bekend met Lean, maar continu verbeteren is eerder nooit een onderdeel geweest van onze strategie. Sommige mensen hebben er moeite mee dat we nu kritisch leren kijken naar onze processen. Men zegt: we doen het toch goed? Waarom zouden we iets veranderen? Ik denk dat we samen meer kunnen bereiken door diepgaande analyses te maken van oorzaken van knelpunten in productieprocessen en door op een andere manier te gaan werken.”

Geslaagd voorbeeld

Een geslaagd voorbeeld hiervan is het verbeterproject van collega Aref Mohammed. Na zijn Green belt training en een cursus van UPD in het analyseren van data, pakte hij samen met vier collega’s de uitdaging aan om het geautomatiseerde proces van de scheiding van melk en botervet te verbeteren.

Procesverbetering bij Van Ballegooijen foods

Het resulteerde in meetbaar minder productverlies. Het verbeterproject draagt ook bij aan de duurzaamheidsdoelen van het bedrijf. Want doordat er nu minder afvalwater is en minder vetverlies bij het spoelen, worden grondstoffen beter gebruikt.



“Ook bij mij is er na twintig jaar een zekere mate van bedrijfsblindheid ontstaan”, zegt Werner Palm. “De UPD-adviseurs Robert van der Meer en Harald Pals, hebben die blinddoek afgedaan, we zijn nu wakker geschud. Ik wil iedereen hierin mee zien te krijgen. De invoering van dag-starts helpt daarbij. Er is nu veel meer interdisciplinair overleg. Ieders mening doet ertoe, daarom werken we met een actielijst met ingebrachte punten en maken we verbeterprojecten inzichtelijk.

Terugkijkend op het eerste jaar met UPD ziet Werner Palm dat de fundamenten zijn gelegd voor een cultuur van continu verbeteren. “We zitten nog midden in deze ontwikkeling, we zoeken nog steeds naar manieren om onze mensen hierin beter mee te nemen. We zijn op weg, de volgende ronde aan verbeterprojecten is recent gestart. Wat structureel veranderd is: we maken diepgaande analyses, we rapporteren meer vanuit data, we meten de performance voor de langere termijn op een andere manier.

Robert van der Meer van UPD bij Van Ballegooijen Foods

Het hogere doel krijgt steeds meer vorm. We zijn kortom een nieuwe weg ingeslagen. Zonder UPD hadden we dat niet kunnen doen. Het gebeurt op een manier die past bij onze manier van werken en bij onze organisatie. Als ik zie hoe mijn collega’s hierin groeien, ben ik benieuwd naar wat er nog meer mogelijk is. Het serieuze oogsten komt er nog aan.”

Meer weten?

Wil je meer weten over de transformatie naar een continu verbeterende en lerende organisatie in de sector Industrie? Neem dan contact op met Peter Potters via 020 – 345 3015 of contact@upd.nl.